Dolar 18,8825
Euro 20,1458
Altın 1.115,12
BİST 5.322,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu
İstanbul
9°C
Çok Bulutlu
Per 11°C
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 12°C

Amaçları göz boyamak

CHP Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık üreticisinin emeğinin çalınmasına AKP göz yumuyor” dedi.

Amaçları göz boyamak
Eylül 17, 2022 6:50 am
183

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık üreticisinin emeğinin çalınmasına AKP göz yumuyor, Rekabet Kurumunu göreve davet etmenin tek amacı; göz boyamak ve ihaneti gizlemektir” dedi. Tığlı “Rekabet Kurulu geçmiş yıllarda, fındık piyasasında fiyatı birkaç alıcı şirket belirliyor diye gelen şikayetlere yine Ferrero’dan önce en büyük ihracatçı ve alıcı konumunda olan Oltan Gıda’nın aynı şekilde rekabeti önleyici, pazardaki alım fiyatlarında belirleyici rolüne yönelik şikâyetlere yönelik soruşturma açmadı, hatta raporlarında serbest piyasa oluşumuna katkı sağlıyor dedi. Keza piyasanın kesin belirleyicisi olduktan sonra Ferrero’ya yönelik şikayetleri de aynı şekilde geri çeviren kurum değil mi?” diye sordu. Milletvekili Tığlı, fındık piyasasında tekel oluşturup rekabetin engellendiğine ilişkin şikayetlerin yıllardır yapıldığını kaydetti.

CHP Milletvekili Necati Tığlı “Rekabet Kurulu geçmiş yıllarda, fındık piyasasında fiyatı birkaç alıcı şirket belirliyor diye gelen şikayetlere yine Ferrero’dan önce en büyük ihracatçı ve alıcı konumunda olan Oltan Gıda’nın aynı şekilde rekabeti önleyici, pazardaki alım fiyatlarında belirleyici rolüne yönelik şikâyetlere yönelik soruşturma açmadı, hatta raporlarında serbest piyasa oluşumuna katkı sağlıyor dedi. Keza piyasanın kesin belirleyicisi olduktan sonra Ferrero’ya yönelik şikayetleri de aynı şekilde geri çeviren kurum değil mi?” diye sordu.

“KUSURA BAKMAYIN HİÇBİR YAPTIRIM UYGULAYAMAZSINIZ”

Fındık piyasasında tekel oluşturup rekabetin engellendiğine ilişkin şikayetlerin yıllardır yapıldığını ifade eden Tığlı, “şimdi benim fiyatım 48 demiş, o sebeple fiyat yükselmiyor diyorsunuz. Ortalığı velveleye veriyorsunuz. 54 Lira fiyat verdin, o zaman üreticinin her getirdiği fındığı al, parasını hemen öde ve piyasada tekelleşmeye son ver. Diğer oluşumların pazar paylarının oldukça düşük olduğunu ve fındık arzında sıkıntı yaşanmayacağını gerekçe göstererek FERRERO’nun üst pazardaki faaliyetlerinin rakipleri üzerinde ayrıcalıklı bir konum yaratmayacağına ilişkin görüşlere raporlarında yer veren Rekabet Kurumu yıllar içinde tüccarından, ihracatçısına, ilgili bakanlıklarından, iktidara uzanan bir lobiye yön verir hale gelirse ve şimdi fiyatı ben belirlerim, patron benim derse kusura bakmayın hiçbir yaptırım uygulayamazsınız” ifadelerine yer verdi.

Tığlı açıklamalarına şöyle devam etti:

“İktidar ve TMO rekabet edemeyecek Rekabet Kurumu mu edecek. Şikâyet ediyorlarmış. Yıllardır ediliyor zaten. Bu Rekabet Kurumu on yıldır fındık piyasasında çeşitli firmaların tekelleştiğine yönelik şikayetleri görmezden geldi şimdi siz bütün günahı Ferrero’ya yıkınca görevini yapabilecek mi, geçtiğimiz yıllarda neden yapamadı? Geçtiğimiz yıl Devlet fiyatı belirlerken üreticiyle değil tekel haline gelen firmalarla istişare ettiği için açıklanan fiyatların bir anlamı kalmıyor. Rekabet Kurulu’nu kim atıyor? diye sormuştum. Şimdi Rekabet Kurumu bu tekel yapıyı oluşturan Ferrero ve ortağı AKP demeyecek tatbiki, üreticinin hakkını koruyoruz, serbest piyasanın oluşması için mücadele ediyoruz görüntüsü verip algıyı düzeltme operasyonu yani yeni bir tiyatroyu sahneleyecekler. Son 5 yılın ortalamasına bakıldığında ülkemiz, dünya fındık üretiminin yüzde 70’inden fazla bir payla açık ara lider konumunda olup ürettiği fındığın da yüzde 75’e yakınını ihraç ediyor. Fındık, tarımda tek başına en fazla döviz sağlayan ürün. Biz yıllardan beri fındıkta rekolte şuydu buydu diye konuşurken, fiyatları tartışırken birileri bizim fındığımızdan ciddi paralar kazanıyor. AKP eliyle onun ortaklarıyla. Fındığa 54 taban fiyat açıklayacağınızı Ferrero’nun 48 açıklayacağını tüccarda 44 edeceğini üreticimiz bilmiyordu ama siz biliyordunuz zaten.

“ÜRETİCİNİN GÜVENECEĞİ KİMSE YOK! TEK ADRES CHP”

Tığlı: AKP’nin düşük fiyat politikası hem üreticiye hem ülkeye kaybettiriyor. Üreticinin Güveneceği Kimse Yok! Tek Adres CHP” diyerek açıklamasını şöyle tamamladı;

“Üreticinin fındığını serbest piyasada on lira düşüğe satması için TMO’su, iktidarı, ihracatçısı, uluslararası tekelleri eşgüdüm halinde iyi bir uyum içinde çalışmaya devam ediyor. Yoksa fındığın üretiminde, ihracatında rekor sahibi olan bir ülke, fiyatı tepetaklak olurken izleyip durur, yabancı tekellerin fiyat politikasının tutsağı, ortağı olur mu? AKP eliyle elbette olurdu.  İktidar serbest piyasa deyip durdu yıllarca, şimdi ihracat rekorları deyip oyalıyor. Hal bu ki; fındıkta uyguladığımız düşük fiyat politikası hem üreticiye hem ülkeye kaybettiriyor. İhracatta lider firmaların hepsi yabancı çünkü karşımızda fındıkta uluslararası tekelleri güçlendiren, bizzat destekleyen bir iktidar var. Üretici kaybederken, ülke kaybederken iktidar kazanıyor demek ki! Fındık alım politikamız ve bir fiyat politikamız olmalı, ihracat gelirimiz artıyor diye övünürken, üreticimizin geliri de yükselmeli. Tekel piyasada her daim kazanan bir avuç alıcı, kaybeden ise üreticimiz, ülkemiz hazinesi oluyor.  İhracat miktarında rekor kırılsa da düşük bir ihracat gelirine razı olmak zorunda kalan ülkemiz oluyor Üreticinin güveneceği kimse kalmadı tek çözüm CHP iktidarı.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.