Dolar 17,0138
Euro 17,5217
Altın 968,63
BİST 2.371,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun 26°C
Az Bulutlu
Giresun
26°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

Topal Osman Ağa’nın İade-i İtibarı Meselesi

Giresun-Tirebolulu olan Tarihçi-Yazar Alpcan Sakal, 2018 yılında "Topal Osman Ağa`nın Öldürülmesi" konulu bitirme tezi ile Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda eğitim aldığı üniversitenin İletişim Fakültesi`ne bağlı olarak çıkartılan GIF HABER dergisinde kısa süreli olarak tarih sayfasında yazılar kaleme almıştır. Esas ilgi alanı Orta Çağ Tarihi olan yazarımız, 2013 yılından beri Giresun Işık Gazetesi`nde köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra ``Tireboluhaber.net`` sitesinde ve ``Turkcetarih.com`` sitesinde de yazılarını yayımlamaktadır. Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı`nın çıkarttığı Jandarma Dergisi bünyesinde bir müddet bulunarak başta askeri tarih olmak üzere çeşitli konularda yazılar kaleme almıştır. İlk kitabını ise 2022 yılında Tilki Kitap Yayınevi aracılığı ile Cumhuriyet Şehidi:Osman adlı eserle okuyucularına sunmuştur. Çoğunlukla Türkçü ve Milliyetçi yazılar kaleme alan ve başta Türk tarihi ve Türk dili olmak üzere, toplumsal meseleler, kültürel yozlaşma, vatan sevgisi gibi birçok konuya dikkat çeken yazarımız, yazılarını halk diline indirgeyerek herkesin anlayabileceği ve bilinçlenebileceği bir yazım anlayışı içerisindedir.
A+
A-
14 Haziran 2022 00:58
72
ABONE OL

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir.’ sözü ile tarih yazıcılığının önemini vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk’ün ne denli haklı olduğunun bir göstergesi de Topal Osman Ağa konusunda bugüne kadar ortaya konulan iddialar ışığında yazılanlar ve söylenenlerdir.

Zira ülkemizde yıllık kişi başına düşen kitap okuma sayısının 7-8 kitap olduğunu düşünecek olursak[1], kitap okuma alışkanlığı olmayan bir toplumun herhangi bir konu ile ilgili okuduğu kitap dışında başka kitaplara yönelmeyerek ve okuduğunun da doğru olduğunu düşünerek öğrendiklerini etrafına aktarması ile tarihi bilgiler yozlaşmaktadır.

Bilhassa Topal Osman Ağa konusu ile ilgili birçok şey yazılıp çizilmiş; hakkında birçok şey söylenmiştir. Giresunlulara göre ulusal bir kahraman, dönemin Atatürk muhaliflere göre derin devlet tetikçisi, kimine göre eşkıya, kimine göre ise Türkiye’nin ilk siyasi cinayetini işleyen adam olarak dillendirilmiştir. Ancak bu iddiaların hepsinin de doğru olma ihtimali yoktur. Dolayısıyla doğru tektir ve değişmez! Peki, konuyla ilgili olarak asıl doğru nedir, buna değinmek gerekir.

Topal Osman Ağa’nın hayat hikâyesi, tüm bu iddiaların sahipleri tarafından belli bir döneme kadar hemfikir olarak aktarılır. Doğduğu yıl ve yer, savaştığı cepheler, Pontus çetelerine karşı verdiği mücadele, Koçgiri İsyanındaki başarısı vs. Esas fikir ayrılıkları ve iddialar, Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey’in ortadan kayboluşu ve ölümü sonrasındaki gelişmelerdir.

Topal Osman Ağa’yı sadece bu konu üzerinden yargılamak veya bilmek de tarihi bir hatadır. Zira Mustafa Suphi Cinayeti faili meçhuldür. Ardından onları taşıyan teknenin sahibi Yahya Kâhya bu cinayetten ötürü yargılanmış beraat etmiş ve sonrasında o da faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Bu cinayette Topal Osman Ağa şüpheli bulunmuş, ifadesi alınmış ve üzerine atılan bu iftiranın asılsız olduğu yıllar sonra İsmail Hakkı Tekçe’nin yazdığı anı kitabındaki itirafı ile son bulmuştur. Kitapta ‘…Topal Osman Ağa’nın iki adamını yanıma alıp Yahya Kahya’yı ortadan kaldırdım…’ ifadesi ile aslında kirli bir kumpas kurulduğunu itiraf etmiştir.

Ardından Ali Şükrü Bey cinayeti yaşanıyor ki bu cinayette de Topal Osman Ağa’nın adamlarından biri olan Mustafa isimli kişi Ali Şükrü Bey’e; Topal Osman seni kahve içmeye çağırıyor, diyerek onu alıp ortadan kaybolması ile devam ediyor. Suç yine Topal Osman Ağa’ya atılıyor ve onun yakalanması için emir veriliyor, yakalanıyor. Ancak olay yerinde boğazı kesilerek şehit ediliyor. Kısacası susturuluyor. Bunu yapan kişinin de İsmail Hakkı Tekçe olması ayrı bir soru işareti olarak akıllarda kalıyor. Tüm meselenin özü tarihi belgeler ışığında bundan ibarettir.

Gelelim, Topal Osman Ağa’nın iade-i itibarı konusuna…

Yukarıda izah ettiğim üzere yaşanan olaylardan sonra bazı kesimler olayı Ali Şükrü Bey üzerinde değerlendirmiş ve Topal Osman Ağa’nın bu cinayeti işlediğini iddia etmiştir. BÖYLE BİR RESMİ BELGE HENÜZ YOKTUR VE TOPAL OSMAN AĞA ŞÜPHELİDİR. Bunu iddia edenler mecliste bulunan ve Ali Şükrü Bey’in de içerisinde yer alan muhalif gruptaki kişilerdir. Ne hikmetse kimse neden yargılamadan öldürüldü diye de sormamıştır!

40 yıllık ömrünü cephelerde geçiren, Balkan Savaşı’nda, henüz 28 yaşında gazi olan ve TOPAL kalan, ticarette uğraştığı için maddi anlamda varlıklı olan ve cömertçe bunu ihtiyaç sahipleri ile paylaştığından kendisine AĞA yakıştırması yapılan, Sözde Kürdistan kurma hayalleri ile başlatılan Koçgiri İsyanını bastıran, Pontus çetelerine göz açtırmayan ve sırf bu yüzden İstanbul Hükümeti’ne şikâyet edilen, bunun sonucunda da Mustafa Kemal’in Samsun’a gelişinde etkili olan, Mustafa Kemal’in yakın koruması ve sırtını dayandırdığı Topal Osman Ağa’nın hakkını yediler. Ortaya atılan iddialar ışığında da yazdılar, söylediler, kötülediler.

Şimdi ise geç kalınmış ve doğru bir adım atılarak, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli tarafından meclise konuyla ilgili kanun teklifi verildi. Gelin hep birlikte yaşanacak olanlara bakalım; HDP’nın tavrına mesela… Ya da tarihi belgelerden yoksun iddialar ışığında konuşan diğer kişilerin tavrına…

 

 

 

[1] Uluslararası Yayıncılar Birliği

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
10 Haziran 2022 18:30
10 Haziran 2022 00:43
12 Mayıs 2022 13:21
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.